eniXma Şubat 2009
eniXma
Şubat 2009

 
 .zip 6.4 MB


    eniXma başta GNU/Linux olmak üzere açık kaynak kodlu - özgür işletim sistemleri ve programları için bilgi paylaşım aracıdır.

eniXma Ocak 2009 | Ana Sayfa | eniXma Mart 2009

    Sayı 29 - İçindekiler:

4 - Cairo-dock
Güzel görünümlü ve hızlı bir panel

Görsel etkilerin bol olduğu bir program başlatıcı olarak Cairo-dock, kullanımı kadar ayarlanması da zevkli olan bir program.

Yazar: Tanju Taşçılar (tanju@enixma.org)


5 - Krusader
Modern iki panolu dosya yöneticisi

Çift panelli ve tuştakımı ile kullanımına desteği ileri seviyede olan Krusader dosya yöneticisi eskilerden bir esinti getiriyor. Dikkatli olmak lazım, alışkanlık yapıyor.

Yazar: Tanju Taşçılar (tanju@enixma.org)


7 - Swftools
Linux'ta swf (flash) animasyon araçları

Linux 'kullanmamak' isteyenlerin en başta gelen bahanelerinden birisi Flash animasyonlarını hazırlayamamaları. Swftools araçları ile her ne kadar onların alıştıkları yöntemlerle olmasa da birçok işlemi yapabiliyorsunuz.

Yazar: Fırat Kutlu (firat@enixma.org)


11 - KSensors ve lm_sensors
Bilgisayarınızın algılayıcılarını görüntüleyin

Bilgisayarınızın donanımı ile ilgili verilerin gö rüntülenmesi için lm_sensors üzerinde çalışan KSensors kullanılabilir.

Yazar: Recep Ayan (recep@enixma.org)


15 - Sürüm Kontrol Sistemleri
Birden fazla geliştiricinin uyumlu çalışması için

Program yazarlarının birlikte çalışmalarında önemli bir yeri olan sürüm kontrol yazılımları sistem kategorisinde kısaca tanıtılıyor.

Yazar: Gürkan Gür (gurkan@enixma.org)


17 - QTCreator
QT4 için geliştirme ortamı

QT4 için geliştirilmiş ve bugüne kadar elimizde var olan geliştirme sistemlerinin eksikliklerini gidermiş gibi görülen QTCreator belki de ilerde çok sayıda program yazarının en önemli aracı olacak.

Yazar: Tanju Taşçılar (tanju@gmail.com)


20 - BSD - II
FreeBSD ile ilk adımlar

Türkçe kaynak olarak yalnızca eniXma'da yer alan BSD konulu yazı serimizin ikincisine bu ay yer veriyoruz. BSD ile ilgilenenler için iyi bir başvuru kaynağı olacağına inanıyoruz.

Yazar: Gökşin Akdeniz (goksin@enixma.org)    eniXma başta GNU/Linux olmak üzere açık kaynak kodlu - özgür işletim sistemleri ve programları için bilgi paylaşım aracıdır.

Copyright/Copyleft eniXma 2006, 2007, 2008 www.enixma.org